Wady diety niskowęglowodanowej Atkinsa

Można bez wątpienia stwierdzić, że dieta Atkinsa jest kontrowersyjna i budzi wiele dyskusji w środowisku dietetyków i ekspertów żywieniowych. Ten program odchudzający ma wielu zagorzałych przeciwników. Poniżej przedstawiamy przyczyny, dlaczego dieta budzi tyle negatywnych emocji.

Wielu przeciwników diety Atkinsa sugeruje, że prowadzić ona może do różnych powikłań zdrowotnych, jak np. choroba nerek, miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy serca. Nasza wątroba narażona jest na kwasicę ketonową, która dłużej nie leczona może nawet zagrażać życiu. Dieta przyczynia się także do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, choć zdaniem doktora Atkinsa jest to efekt przejściowy, który z czasem ustępuje. Co więcej, żadne badania nad tym programem żywieniowym nie wykazały jednoznacznie, że pozwala on utrzymać osiągniętą wagę długoterminowo. Dlatego, po zakończeniu diety Atkinsa musimy liczyć się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia efektu jojo. Badania nad długotrwałym efektem omawianego programu wciąż są w toku.

Podsumowując, dieta Atkinsa jest programem żywieniowym, który z pewnością ma wiele zalet, lecz także negatywne strony, zwłaszcza te zdrowotne. Dlatego, przed rozpoczęciem kuracji, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który precyzyjnie oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań ku stosowaniu programu Atkinsa. Warto także na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw i wysunąć wnioski, czy jest to odpowiedni program żywieniowy, który warto zastosować.